Koledar
Darilni bon
PAKETI

Kako nas gozd zdravi?

Gozd ni le prostor za rekreacijo, temveč tudi vir globoke telesne in duševne obnove. Njegova naravna energija, vonjave, zvoki in svež zrak ugodno vplivajo na naše počutje, zmanjšujejo stres ter spodbujajo ustvarjalnost in notranji mir. Preživljanje časa v gozdu izboljšuje imunski sistem, krepi telesno vzdržljivost ter pomaga pri premagovanju tesnobe in utrujenosti. S pomočjo naravnega okolja se lahko lažje povežemo sami s seboj, uravnovesimo svoje misli in napolnimo telo z novo energijo.

Kako gozd vpliva na naše telesno in duševno zdravje?

Preživljanje časa v gozdu ima številne pozitivne vplive na naše zdravje in počutje. Predvsem je opazno bistveno zmanjšanje stresa in stresnih hormonov, zelo blagodejno pa vpliva tudi na naše misli in stanja, povezana z tesnobo ali depresivnimi razpoloženji. Preživljanje časa nas čustveno okrepi in stabilizira, ustvarja občutek jasnosti v mislih in pomirjenosti v duševnem smislu.

Preživljanje časa v gozdu bo okrepilo tudi našo pozornost in ustvarjalnost, saj nam pozitivna energija gozda in preživljanje časa v sedanjem trenutku omogoča vzpostavitev novih možganskih povezav in lažje pričnemo razmišljati izven okvirjev našega vsakdana.

Fizično telo, predvsem, če imamo možnost preživljati čas v gozdu tudi bosonogi, bo deležno okrepitve naših čutnih dražljajev, vonjave in zrak gozda bo okrepil naš imunski sistem, uravnovesil krvni tlak, zmanjšal občutke stresa in tesnobe.

Kako vonjave in zvoki gozda vplivajo na naše počutje?

Vonjave in zvok na zelo subtilen ampak močan način vplivajo na nas, saj se dotaknejo in spodbujajo zelo globoke spomine v naši podzavesti – vsak izmed nas nosi v svojem celičnem spominu povezave na čase, ko smo bili od preživetja še odvisni od svojega naravnega okolja. Zaradi tega nas vonjave borovca lahko zelo globoko pomirijo, vonj po svežem zapadlem dežju in humusu zbuja prijetne občutke domačnosti, naravnega obilja, vsaka cvetlica in rastlina pa na lahko na nas učinkujejo (aroma)terapevtsko. Enako velja za vse naravne zvoke, katere slišimo v gozdu – zavestno prepuščanje zvoku šelestenja drevesnega listja in ptic nas bo nemudoma pričenjalo sproščati, umirjati, aktivirala se bo naša intuitivna plat, zaživela bo naša domišljija in ustvarjalnost.

Katere zdravstvene koristi prinaša hoja po gozdu?

  • Krepimo imunski sistem.

  • Izboljšamo kvaliteto spanca in počitka.

  • Fizična aktivnost povečuje našo zmogljivost, raven energije v telesu, krepi srčno žilni sistem.

  • Zmanjšanje stresnih hormonov izboljša kvaliteto naše kreativnosti in odnosov.

  • Krepimo mišično skeletni sistem.

  • Izboljšamo delovanje čutnih receptorjev.

Kako gozd vpliva na naš imunski sistem?

Preživljanje časa v gozdu ali na prostem povečuje izpostavljenost sončni svetlobi, kar pomaga pri proizvodnji vitamina D, ki je pomemben za zdravje kosti in imunski sistem. Poleg tega svež zrak in gozdne sestavine, kot so fitoncidi (eterična olja rastlin), krepijo imunski sistem.

Zakaj je stik z naravo pomemben za duševno ravnovesje?

Kadar preživljamo čas v naravnem okolju, se naše misli in duševnost predvsem upočasnita in poglobita. V našem vsakodnevnem življenju, polnem obveznosti, zunanjih stimulantov in nenaravnega tempa, se ljudje preprosto ne znamo več umiriti in ustaviti za nekaj trenutkov, biti le prisotni in v skladu z naravnim ritmom, katerega naravno okolje pooseblja. Vse v naravi ima svoj ritem in svojo cikličnost, naša sposobnost uskladitve z ritmom narave pa za našo duševnost prinaša globoko notranjo pomiritev in občutke sprejemanja – sebe, okolja, življenja na sploh.

Narava nam pomaga razviti globljo povezavo z okoljem in nas spomni na našo vlogo v naravnem svetu. Občutek pripadnosti in povezanosti z naravo spodbuja naše splošno dobro počutje in zmanjšuje občutek osamljenosti ter negotovosti.

Preživljanje časa v gozdu bo okrepilo tudi našo pozornost in ustvarjalnost, saj nam pozitivna energija gozda in preživljanje časa v sedanjem trenutku omogoča vzpostavitev novih možganskih povezav in lažje pričnemo razmišljati izven okvirjev našega vsakdana.

Kako se v gozdu povežemo sami s seboj?

Preživljanje časa v gozdu nas spodbuja k krepitvi stika s seboj in svojo okolico. Presežemo vsakodnevno drvenje našega uma in skrbi, povezanih s seboj in življenjskimi obveznostmi. Naravno okolje nas spodbuja, da postanemo bolj čuječi in prisotni, kar nam omogoča izrazito izboljšanje naše duševnosti.

Stik s seboj lahko vzpostavimo predvsem s daljšim preživljanjem časa v gozdu, vsakršna tehnika meditacije ali sprostitve pa bo v naravnem okolju toliko bolj učinkovita in poglobljena.

Kako pogosto bi morali obiskovati gozd za opazne zdravstvene učinke?

Obiskovanje gozda ali drugih naravnih okolij bi se priporočalo tudi v vsakodnevnem odmerku.

Za izboljšanje konkretnih zdravstvenih stanj pa je odvisno predvsem od narave težav in pripravljenosti posameznika za spremembo življenjskega sloga

Kakšne vaje ali tehnike lahko izvajamo v gozdu za boljše počutje?

Priporočamo predvsem vaje za krepitev čuječnosti, torej krepitev in osredotočanje na zavestno zaznavo naših čutil; opazovanja okolice, zaznavanje vonjav, dotikanje naravnih materialov in zavestno sproščanje ob naravnih zvokih gozda.

Odlično je, da se napolnimo s svežo energijo narave tudi s tem, da sezujemo svoja obuvala in se spehodimo po naravnih materialih bosi.

Izvedemo vodeno sproščanje v visečih mrežah ali meditacijo s terapevtskimi glasbili in tako okrepimo stik s svojo intuicijo in domišljijo.

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih