Kako nas gozd zdravi?
Gozd ni le prostor za rekreacijo, temveč tudi vir globoke telesne in duševne obnove. Njegova naravna energija, vonjave, zvoki in svež zrak ugodno vplivajo na naše počutje, zmanjšujejo stres ter spodbujajo ustvarjalnost in notranji mir. Preživljanje časa v gozdu izboljšuje imunski sistem, krepi telesno vzdržljivost ter pomaga pri premagovanju tesnobe in utrujenosti. S pomočjo naravnega okolja se lahko lažje povežemo sami s seboj, uravnovesimo svoje misli in napolnimo telo z novo energijo.
Kako gozd vpliva na naše telesno in duševno zdravje?
Preživljanje časa v gozdu ima številne pozitivne vplive na naše zdravje in počutje. Predvsem je opazno bistveno zmanjšanje stresa in stresnih hormonov, zelo blagodejno pa vpliva tudi na naše misli in stanja, povezana z tesnobo ali depresivnimi razpoloženji. Preživljanje časa nas čustveno okrepi in stabilizira, ustvarja občutek jasnosti v mislih in pomirjenosti v duševnem smislu.
Preživljanje časa v gozdu bo okrepilo tudi našo pozornost in ustvarjalnost, saj nam pozitivna energija gozda in preživljanje časa v sedanjem trenutku omogoča vzpostavitev novih možganskih povezav in lažje pričnemo razmišljati izven okvirjev našega vsakdana.
Fizično telo, predvsem, če imamo možnost preživljati čas v gozdu tudi bosonogi, bo deležno okrepitve naših čutnih dražljajev, vonjave in zrak gozda bo okrepil naš imunski sistem, uravnovesil krvni tlak, zmanjšal občutke stresa in tesnobe.
Kako vonjave in zvoki gozda vplivajo na naše počutje?
Vonjave in zvok na zelo subtilen ampak močan način vplivajo na nas, saj se dotaknejo in spodbujajo zelo globoke spomine v naši podzavesti – vsak izmed nas nosi v svojem celičnem spominu povezave na čase, ko smo bili od preživetja še odvisni od svojega naravnega okolja. Zaradi tega nas vonjave borovca lahko zelo globoko pomirijo, vonj po svežem zapadlem dežju in humusu zbuja prijetne občutke domačnosti, naravnega obilja, vsaka cvetlica in rastlina pa na lahko na nas učinkujejo (aroma)terapevtsko. Enako velja za vse naravne zvoke, katere slišimo v gozdu – zavestno prepuščanje zvoku šelestenja drevesnega listja in ptic nas bo nemudoma pričenjalo sproščati, umirjati, aktivirala se bo naša intuitivna plat, zaživela bo naša domišljija in ustvarjalnost.
Katere zdravstvene koristi prinaša hoja po gozdu?
-
Krepimo imunski sistem.
-
Izboljšamo kvaliteto spanca in počitka.
-
Fizična aktivnost povečuje našo zmogljivost, raven energije v telesu, krepi srčno žilni sistem.
-
Zmanjšanje stresnih hormonov izboljša kvaliteto naše kreativnosti in odnosov.
-
Krepimo mišično skeletni sistem.
-
Izboljšamo delovanje čutnih receptorjev.