Koledar
Darilni bon
PAKETI

Masaža tudi poleti

Poletje s sabo prinese dolge dneve, več gibanja, sonce – in tudi nekatere manj prijetne učinke, kot so otekanje nog, občutek težkih okončin, utrujenost ali pregretost telesa. Visoke temperature, dolgotrajno sedenje ali stoja ter premalo hidracije so glavni razlogi, da telo poleti pogosto potrebuje dodatno podporo. Ena izmed nežnih, naravnih in zelo učinkovitih rešitev je prav masaža.

Zanimalo nas je, kako masaža pomaga pri poletnih težavah, zato smo se pogovarjali z našo izkušeno maserko Jano Jagodic, ki nam je razložila, na kaj moramo biti poleti posebej pozorni in kako lahko s pravilno izbrano masažo zmanjšamo neprijetnosti, ki jih povzroča vročina.

 

Katere težave imajo stranke poleti najpogosteje?

Poleti večina strank ne poroča o bistveno drugačnih težavah kot v drugih letnih časih. V ospredju ostajajo bolečine v hrbtu, vratu ali ramenih, utrujenost in posledica sedečega načina življenja – težave, ki jih masaža učinkovito blaži ne glede na sezono.

Kljub temu pa je dobro opozoriti na nekaj posebnosti poletnega obdobja. Višje temperature, zaradi vročine so stranke lahko zaspane, telo pa je bolj podvrženo utrujenosti, zastajanju tekočine in občutku težkih nog. Včasih to pomeni, da si želijo bolj sprostitvene masaže kot intenzivnejših terapevtskih tehnik. Hidracija ; Poudarek na zadostnem vnosu tekočine pred in po masaži je še pomembnejše poleti. Dobro hidrirano telo  omogoča boljše delovanje mišic, presnove in limfnega sistema, zato strankam vedno priporočamo pitje vode. Skupni cilj ostaja enak- podpreti stranko pri sprostitvi, obnovi energije in splošnem dobrem počutju.

 

Zakaj poleti pride do otekanja nog in občutka težkih stopal?

Višje temperature povzročajo širjenje krvnih žil, kar lahko upočasni pretok krvi iz nog nazaj proti srcu. Posledica je zastajanje tekočine v spodnjih okončinah. Pomankanje gibanja, ki je pogosto posledica vročinskega nelagodja, dodatno prispeva k slabši cirkulaciji. Dolgotrajno sedenje ali stanje še poslabša občutek težkih nog. Nezadostna hidracija je poleti zelo pogosta, Ko telo izgublja več tekočine z znojenjem, a je ne nadomeščajo dovolj, se poveča zgoščenost krvi in oteži limfna drenaža. Hormonski dejavniki in prehrana kot npr. večja količina soli pa lahko dodatno prispevajo k zadrževanju tekočine v telesu. Priporočamo redno gibanje(npr. sprehodi v senci) dovolj vnosa tekočine skozi dan ter občasno dvigovanje nog, da spodbudimo venski in limfni pretok, Pri tem lahko tudi masaža odlično pomaga - spodbuja prekrvavitev, zmanjša zastajanje tekočine in prinaša občutek lahkotnosti.

 

Kako lahko masaža pomaga pri oteklinah? Katere tehnike so najučinkovitejše?

 

Otekanje telesa- zlasti nog, gležnjev in stopal- je pogosto posledica zastajanja tekočine v tkivih, kar je lahko povezano z oslabljenimi limfnim sistemom, slabšo prekrvavitev ali pomankanje gibanja. Masaža tukaj ponuja izjemno naravno in učinkovito podporo.

Ena izmed najbolj priporočenih tehnik pri otekanju je limfna drenaža, saj spodbuja delovanje limfnega sistema in pospeši odstranjevanje zastalih tekočin iz telesa.  Nežno, ritmično gibanje terapevta pomaga ponovno vzpostaviti tok limfe, kar prinese občutek lahkotnosti in sproščenosti.

Prav tako je refleksna masaža stopal zelo učinkovita. Na stopalih se nahajajo refleksna točke, ki so povezane z vsemi notranjimi organi, žlezami, mišicami in celo s kostmi sistemom, s stimulacijo teh točk se ne sprošča le lokalna napetost, temveč se sproži celostni proces ravnovesja in samozdravljenja telesa. Pomembno je poudariti, da so koristne tudi druge oblike masaže – klasična masaža lahko pospeši krvni obtok, športna masaža okrepi regeneracijo, medtem ko antistresna masaža sprosti telo in um, kar posredno zmanjša telesno napetost in zadrževanje tekočine.

Vsaka masaža, če je izvedena s posluhom do telesa in  njegovih potreb, lahko prinese občutno olajšanje in boljše počutje. Ključ je v izbiri prave tehnike glede na posameznika-včasih nežna drenaža, drugič globlja sprostitev- v vsakem primeru pa s toplino in spoštovanjem do telesa.

 

Ali priporočate limfno drenažo v poletnih mesecih? Zakaj?

 

Vsekakor! Poleti, ko vročina pogosto povzroča občutek težkih nog, zatekanje stopal in utrujenost, je limfna drenaža izjemno priporočljiva in koristna. Gre za nežno terapevtko tehniko, ki spodbuja naravni pretok limfe ter pomaga telesu pri izločanju odpadnih snovi in odvečne tekočine.

V poletnem času ima drenaža še posebej blagodejne učinke:

- Zmanjšuje otekline in občutek napetosti v nogah, ki se pogosto pojavijo zaradi vročine, dolgotrajnega sedenja ali stanja.

- Izboljšuje prekrvavitev in presnovo, kar prispeva k večji lahkotnosti in energiji. Spodbuja limfni sistem, ki je ključen za krepitev imunskega sistema in ohranjanje ravnovesja v telesu. Deluje sproščajoče, kar dodatno pripomore k boljšemu počutju v poletnem času, ko je telo pogosto bolj obremenjeno z zunanjimi vplivi. Limfna drenaža je nežna, a zelo učinkovita terapija, ki je primerna tako za preventivno nego kot del celostne podpore pri težavah z zastajanjem tekočine.

 

Katere vrste masaže so poleti najbolj primerne (in katere manj)?

 

V poletnem času, ko so temperature višje in telo pogosto utrujeno od vročine, so določene masažne tehnike še posebej priporočljive. Njihov namen je ohranjati lahkotnost telesa, podpirati cirkulacijo in spodbujati naravno ravnovesje.

Najpogosteje priporočamo:

Limfna drenaža, ker spodbuja odvajanje odvečne tekočine iz telesa, zmanjšuje otekline in občutek težkih nog.

Refleksna masaža stopal, saj preko refleksnih točk vpliva na celoten organizem, spodbuja samozdravljenje in razbremeni telo brez preobremenitve.

Klasična masaža, ki s svojim uravnoteženimi pristopom lajša napetosti in spodbuja prekrvavitev- popolna za sprostitev v poletnih dneh.

Športna masaža, zlasti za bolj aktivne posameznike, ki tudi v poletni vročini ostajajo telesno dejavni.

Antistresna masaža, ki celostno sprosti živčni sistem in pomiri telo, kar poleti pogosto zelo dobro dene.

V resnici ni masaže, ki bi bila neprimerna za poletje – vsaka lahko koristi, če se prilagodi trenutnemu počutju, fizičnemu stanju in okolju. Edino, na kar moramo biti pozorni, je intenzivnost – v vročih dneh telo včasih potrebuje nežnejši pristop in več hidracije  pred ter po masaži.

 

Kako prilagodite masažo v času vročine – glede na intenzivnost, olje, temperaturo prostora?

 

Poleti je še posebej pomembno, da masažo prilagodimo trenutnim razmeram in potrebam posameznika. Visoke temperature vplivajo na telo, zato moramo biti kot terapevti še posebej pozorni na intenzivnost, udobje in splošno počutje stranke.

Intenzivnost masaže naj se vedno prilagaja posamezniku- v vročih dneh telo pogosto deluje počasneje, mišice so bolj sproščene, a hkrati utrujene, zato so nežnejši gibi pogosto bolj učinkoviti in prijetni.

Hidracija pred in po masaži je ključnega pomena. Zaradi povečane izgube tekočine z znojenjem je priporočljivo, da stranke pred masažo zaužijejo dovolj vode, prav tako pa jim to svetujemo tudi po tretmaju.

Izbira olja ostaja podobna kot v drugih letnih časih- pomembno je, da so olja lahka, koži prijazna in ne pretežka za vroče dni. Po želji lahko uporabimo osvežilne eterična olja( npr. meta, melisa, sivka, citrus ) za dodaten občutek svežine.

Temperatura prostora naj bo prijetna in uravnotežena – ne premrzla ( da se mišice ne zakrčijo) in ne  prevroča ( da se izognemo dodatni utrujenosti). Če imamo možnost uporabe klime ali ventilatorja, je priporočljivo, da ustvarimo zračen, svež ambient, ki še spodbuja sprostitve, seveda pa prezračimo  prostor pred in po masaži.

Cilj poletne masaže je nežno spodbuditi telo, ohraniti lahkotnost in osvežiti duha – z nekaj prilagoditvami lahko masaža tudi v vročini ostane izjemno prijetna izkušnja. 

 

Ali masaža lahko pomaga pri boljšem spanju in regeneraciji telesa v poletnih dneh?

 

Da, vsekakor! Masaža lahko tudi v poletnih mesecih močno pripomore k boljšemu spancu, večji telesni regeneraciji in splošnemu dobremu počutju, podobno kot v drugih letnih časih. V vročih dneh je telo pogosto bolj utrujeno, pregreto in izpostavljeni zunanjim dražljajem, zato potrebuje dodatno podporo za obnovo.

Masaža deluje sprostitveno, znižuje raven stresa, pomaga pri uravnavanju dihanja in spodbuja para simetrični živčni sistem, ki je odgovoren za globoko regeneracijo in sprostitev telesa – vse to pa neposredno vpliva na kakovost spanja.

Za še boljše rezultate priporočamo:

Dovolj tekočine pred in po masaži, saj hidracija podpira regeneracijo mišic in delovanje limfnega sistema. Izogibanje neposrednemu soncu pred masažo in bivanje v senci ali prijetno hlajenem  prostoru. Ustrezno temperaturo prostora, ki naj bo uravnotežena in prilagojena posamezniku . Ne prevroče, a tudi ne prehladno. Če imamo možnost, masažo izvajamo v prostoru z urejeno klimo ali dobro prezračevanjem. Večerni termin masaže, kar mnogim pomaga, da zvečer lažje zaspijo, saj so po masaži mišice sproščene, telo pa pomirjeno. Z masažo se torej ne sprošča le telo, temveč se ustvarja prostor za globok počitek, regeneracijo in notranji mir, ki ga poleti včasih najbolj potrebujemo.

 

Kaj bi svetovali strankam po masaži v vročih dneh (npr. hidracija, počitek)?

Po masaži – se posebej v poletni vročini – je priporočljivo, da si stranka vzame čas zase in ne obremenjuje telesa z večjimi fizičnimi napori. Med masažo se mišice ogrejejo, sprostijo in postanejo bolj dovzetne za dražljaje, zato je počitek ključnega pomena, da se učinki masaže v telesu lahko umirijo integrirajo.

Posebej tam, kjer so bile uporabljene globje tehnike ali kjer je bila prisotna bolečina zaradi mišičnih zatrdlin, je priporočljivo, da mišice po tretmaju počivajo in niso izpostavljene naporom. Tako se zmanjša možnost dodatne občutljivosti in telo se lažje regenerira.

Enako pomembna je tudi hidracija – pitje dovolj vode pred in po masaži podpira limfni sistem, izboljšuje izločanje toksinov in pomaga telesu pri regeneraciji. V poletnem času, ko telo izgublja več tekočine zaradi znojenja, je ta vidik še posebej ključen. Za dodatno udobje priporočamo, da se masaža izvaja v prijetno hlajenem in dobro prezračenem prostoru, po tretmaju pa si stranka privošči nekaj mirnih trenutkov, nežno raztezanje ali počitek v senci.

 

Ali imate kakšno posebno poletno masažno rutino, ki jo priporočate?

Masaža je zame mnogo več kot le tehnična izvedba določenih prijemov - je trenutek povezanosti, prisotnosti in namenjene pozornosti. Nimam vnaprej določene rutine, saj se vsakič prilagodim posamezni stranki, njenimi potrebami, počutju in morebitnimi bolečinami.

Med  masažo sem popolnoma prisotna in osredotočena na telo in odzive stranke. Če opazim napetosti ali stranka omeni bolečine na primer v hrbtu, križu ali ramenih – jim posvetim dodatno pozornost in skušam z ustreznimi tehnikami ublažiti neprijetnosti. Moj cilj je, da se stranka po masaži počuti bolje- telesno in notranje. Pomembno se mi zdi tudi poudariti, da masaža ni enkraten dogodek, ampak del širše skrbi za dobro počutje. Zato vedno svetujem več tretmajev, redno gibanje, pozornost do pravilne telesne drže (npr. dvigovanje bremen s pomočjo nog (moč na stegnih) in ne križem) ter predvsem skrb za svojo notranjo moč, samospoštovanje in zavedanje lastnih potreb. Terapevt lahko svetuje, pomaga, usmerja – a pot do ravnovesja vodi vsak sam, korak za korakom.

Delam v okolju termalnega centra. Kjer so na voljo notranji in zunanji bazeni, zato včasih stranke svojo izkušnjo dopolnijo s kopanjem in savnjanjem pred in po masaži. To je čudovit način za dodatno sprostitev, a ključno je, da vsak posluša svoje telo in si da tisto, kar potrebuje.

Verjamem, da lepota masaže ni v tem, da imamo rutino – ampak da vsakič znova ustvarimo prostor, v katerem se telo lahko sprosti in zadiha.

 

Kaj bi svetovali ljudem, ki poleti veliko sedijo ali potujejo (npr. zatekanje pri dolgih vožnjah)?

 

Poletni dnevi so pogosto prepleteni z dolgimi vožnjami, sedenjem v pisarni ali potovanji, kar lahko privede do otekanja nog, občutka težkih stopal in splošne utrujenosti. A že z majhnimi spremembami lahko naredimo veliko za svoje telo in dobro počutje. Redno gibanje je ključ – tudi če veliko sedijo, si vsaj vsakih 30-60 minut vzamejo trenutek za raztezanje, sprehod ali kroženje z gležnji, da spodbudimo prekrvavitev.

Hidracija je še posebej pomembna. V vročini telo hitro izgublja tekočino, zato poskrbimo , da pijemo dovolj vode čez dan, tudi na poti.

Masaža je odlična podpora – lajša napetosti , spodbuja cirkulacijo in poskrbi za regeneracijo, ki jo telo v sedečem položaju nujno potrebuje.

Stik z naravo – sprehod po gozdu, kopanje v , morju, bazenu, ali le nekaj minut v senci dreves nas prizemlji, sprosti in povrne notranje ravnovesje.

Pozitivne misli in zavestna prisotnost – tako v srcu kot v umu. Ko smo prijazni do sebe, se to odraža tudi v našem telesu in odnosih.

Poleti pogosto bolj kot kadarkoli potrebujemo nežnosti – do sebe in svojega tempa. Prisluhnemo telesu in si dovolimo dobro počutje, ker ga zaslužimo.

    LIMFNA DRENAŽA, ROČNA
    Nežna masažna tehnika, ki spodbuja pretok limfe.
    Cena z DDV:
    58,00 €
    KLASIČNA MASAŽA 20 min
    Kratka klasična masaža z več ponovitvami bo pripomogla k vašemu izboljšanju počutja.
    Cena z DDV:
    32,00 €
    -15%
    ŠPORTNA MASAŽA TELESA
    Za regeneracijo, izboljšanje gibljivosti in preprečevanje poškodb.
    Stara cena z DDV:
    59,00 €
    Akcijska cena z DDV:
    50,15 €
    Najnižja cena v 30 dneh
    59,00 €
    ANTISTRESNA MASAŽA GLAVE, OBRAZA IN DEKOLTEJA
    Masaža obraza pomirja čute ter jim vrača moč.
    Cena z DDV:
    39,00 €
    Piškotki za analitiko
    Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
    Piškotki za družabna omrežja
    Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
    Piškotki za komunikacijo na strani
    Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
    Piškotki za oglaševanje
    So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
    Kaj so piškotki?
    Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih